Autonics PR08-1.5DN Proximity Sensor
1.5 mm sensing distance
Reviews
  • Quality Guarantee
  • Technical Advice
  • After Sales Service
To inquire about the price, contact the experts of Famco
Overview of Autonics PR08-1.5DN Proximity Sensor
Related Products
Autonic PR08-1.5DN Proximity Sensor Specifications
The Autonic PR08-1.5DN proximity sensor is a cylindrical inductive proximity sensor designed for flush installation. It operates at the voltage range of 12 to 24 V and has a sensing distance of 1.5 mm, incorporates essential protection circuits, ensuring reliable operation in industrial environments.
Wire type and power DC 3-wire type 12-24VDC
Sensing side diameter M08
Sensing distance (mm) 1.5mm
Installation Flush
Standard sensing target (mm) 8*8*1
Response frequency (kHz) 1.5
Current specification Current consumption:10 mA
Control output NPN normally open
Material Case/Nut: Nickel plated Brass, (connector case of DIA. of sensing side Ø 8 mm: SUS303), washer: Nickel-plated Iron, sensing side: polybutylene terephthalate, standard cable (black): polyvinyl chloride (PVC), oil resistant cable (gray): oil-resistant polyvinyl chloride (PVC)
Cable standard/material Standard cable
Protection structure IP67(IEC standard)
Body length Standard type
Environment ambient temperature -25 to  70°C, storage: -30 to 80°
Environment ambient humidity 35 to 95% RH, 35 to 95% RH
Hysteresis (distance) Max. 10% of sensing distance