Launtop LT1200CL Gasoline Portable Generator
1 kW (1.3 HP)
Single-phase
Reviews
  • Quality Guarantee
  • Technical Advice
  • After Sales Service
To inquire about the price, contact the experts of Famco
Overview of Launtop LT1200CL Gasoline Portable Generator
Launtop LT1200CL gasoline portable generator is a small, efficient, and reliable power source designed for light-duty applications. It is suitable for various uses such as camping, home backup, and outdoor activities. It is generated in 50 and 60 Hz frequency.
Related Products
Launtop LT1200CL Gasoline Portable Generator Specifications
Launtop LT1200CL gasoline portable generator is a lightweight device with only 27 kg, making it easy to move by a single person. Although having a 5.2 L fuel tank capacity, it has efficient fuel consumption, allowing for longer run times on a small amount of fuel. Launtop LT1200CL starting system is a reliable and easy-to-use manual starting method. This portable generator has a maximum power of 1 kW with a 0.9 kW rated output. It produces 65 dBA noise at 7m. The engine displacement is 87 cc. The more technical data is of Launtop LT1200CL gasoline portable generator are specified in the table below.
Frequency (Hz) 50 60
Rated output (kW) 0.9 1
Max. AC output (kW) 1 1.1
Voltage (V) 110-120,220-240
Engine LT154
Starting system Recoil starter
Fuel tank capacity (L) 5.2
Displacement (cc) 87
Auxiliary 12V DC output Optional