Autonics CR30-15AO Capacitive Sensor
15 mm sensing distance
Reviews
  • Quality Guarantee
  • Technical Advice
  • After Sales Service
To inquire about the price, contact the experts of Famco
Overview of Autonics CR30-15AO Capacitive Sensor
Related Products
Autonics CR30-15AO Capacitive Sensor Specifications
The Autonics CR30-15AO capacitive sensor operates at a power supply range of 12-24 VDC and has a sensing distance of 15 mm. It features a response frequency of 20 Hz and supports a normally open (NO) output type. With an IP65 protection rating, this Autonics capacitive sensor is built to withstand harsh industrial environments, ensuring long-lasting and reliable performance. It also has a built-in LED indicator to facilitate easy operation status checks.
Wire type and power AC 2-wire type 100-240VAC~
Sensing side diameter M30
Sensing distance (mm) 15
Standard sensing target (mm) 50*50*1
Response frequency (Hz) 20
Current specification Leakage current: Max. 2.2mA
Control output Normally Open
Material Brass(nickel plated)
Protection structure IP65
Environment_Ambient temperature -25 to 70℃, storage: -30 to 80℃
Environment_Ambient humidity 35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH
Hysteresis(distance) Max. 20% of sensing distance